Wyślij jedno zapytanie do wszystkich redaktorów i wybierz najlepszą ofertę! ZamówPlan pracy / Bibliografię
Pisanie prac doktorskich - droga do sukcesu. Krok po kroku.

Pisanie prac doktorskich - droga do sukcesu. Krok po kroku.

Pisanie prac doktorskich - droga do sukcesu. Krok po kroku.

Pisanie prac doktorskich jest na pewno sporym wyzwaniem. Nie jest to już licencjat, gdzie wymagania były relatywnie niskie. W przypadku doktoratu Twoim zadaniem jest wniesienie czegoś nowego do aktualnego stanu wiedzy naukowej. Solą doktoratów są więc obszary dotychczas niezbadane lub te pola nauki, w których istnieją rozbieżności bądź niedomówienia. W poniższym tekście przedstawimy rozmaite porady, które pomogą Tobie z sukcesem napisać swoją pracę doktorską.

Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniej problematyki na pracę doktorską. Bywa, że doktoranci szukają odpowiedniego tematu na swój doktorat nawet przez dwa lata. W wyborze odpowiedniego motywu przewodniego na tę pracę dyplomową pomóc może Twój promotor. On dysponuje gigantycznym dorobkiem naukowym, Z pewnością pomoże Tobie znaleźć najlepsze zagadnienie na Twój doktorat. 

Jeśli Twój promotor zaakceptował temat Twojego doktoratu wraz z jego spisem treści, to czas przystąpić do tworzenia swojego dzieła naukowego. W tym momencie warto napisać o rzeczy bardzo ważnej, jaką jest Twoja mentalność. Aby odnieść sukces w  nauce, musisz być przede wszystkim realistą. Już teraz przygotuj się na wystąpienie rozmaitych problemów, które w Twojej działalności naukowej mogą wystąpić. Wszelkie trudności nie mogą Ciebie załamywać. Wręcz przeciwnie. Musisz mieć w sobie tę wiarę, że dzięki swojej systematycznej i zdyscyplinowanej pracy, przezwyciężysz wszelkie przeciwności. Jak pokazują różne badania, pragmatyzm zawsze sprawdza się lepiej aniżeli skrajny optymizm, czy też pesymizm.

"Nauka robi się naprawdę interesująca dopiero tam, gdzie się kończy".
Justus von Liebig

 Podstawą sukcesu niemal zawsze jest dobre planowanie. Nie inaczej jest w działalności naukowej. Najlepiej rozpisz sobie plan działań naukowych. Możesz to zrobić na komputerze lub na papierze. W tym "dokumencie" rozpiszesz sobie swoje naukowe cele. Pamiętaj o tym, że muszą być one realistyczne oraz konkretne. Przykładowo jednym z nich może być napisanie pierwszego rozdziału pracy doktorskiej w rok. Twoje cele muszą być także umieszczone w danym czasie. 

Oprócz całościowego planu działań możesz sobie przygotować założenia dotyczące codziennej pracy. Mogą one polegać na tym, że swój doktorat będziesz pisać przez dwie godziny. Każdego dnia. Jeśli będziesz w ten sposób działać, to najprawdopodobniej będziesz mieć dużą ilość, wysokiej jakości treści. Kombinacja systematyki i dyscypliny przybliża Twoje naukowe działania do finalnego sukcesu.

"Człowiek, który podjął decyzję, by zwyciężyć, nigdy nie powie niemożliwe".
Napoleon Bonaparte

To, co tworzysz, przedstawiaj co jakiś czas swojemu promotorowi. Dzięki takiemu działaniu będziesz mieć pewność, że treść Twojego doktoratu zmierza we właściwą stronę. Wytyczne od osoby, która Ciebie promuje, powinny stanowić drogowskaz dla Twojej naukowej działalności. Im częściej się będziesz konsultować ze swoim promotorem, tym lepiej. 

Poza tym warto zwrócić uwagę na ważne detale. Do nich zaliczyć można Twoje miejsce pracy. Chodzi tu o to, że komputer, z którego korzystasz, powinien być w pełni sprawny oraz zabezpieczony przed wirusami. Fotel, na którym siedzisz, musi być wygodny, a porządek na biurku musi być idealny. Ciężko jest osiągnąć sukces w nauce, jeśli pracujesz w bałaganie, komputer, na którym działasz, jest powolny, a fotel uszkadza Twój kręgosłup. Warto również zainwestować w specjalne podkładki, dzięki którym łatwiej będzie Tobie korzystać z książek. 

 

Pisanie prac doktorskich, a dalsza kariera.

Pisanie prac doktorskich jest dla studentów na pewno sporym balastem, ale również wyzwaniem. Obronienie doktoratu jest na pewno źródłem olbrzymiego prestiżu. Dobrze napisany doktorat zwiększa Twoje możliwości rozwoju w szeroko pojętej nauce. Z drugiej strony, dla pracodawców najważniejsze są Twoje praktyczne umiejętności. Na pewno docenią oni stworzony przez Ciebie doktorat, jeśli będzie on powiązany z praktyką. 

Strona naszego mecenasa:
Tematy prac magisterskich z Marketingu