Wyślij jedno zapytanie do wszystkich redaktorów i wybierz najlepszą ofertę! ZamówPlan pracy / Bibliografię
Pisanie prac doktorskich - droga do sukcesu. Krok po kroku.

Pisanie prac doktorskich - droga do sukcesu. Krok po kroku.

Pisanie prac doktorskich - droga do sukcesu. Krok po kroku.

Pisanie prac doktorskich jest na pewno sporym wyzwaniem. Nie jest to już licencjat, gdzie wymagania były relatywnie niskie. W przypadku doktoratu Twoim zadaniem jest wniesienie czegoś nowego do aktualnego stanu wiedzy. Solą doktoratów są więc obszary dotychczas niezbadane lub te pola nauki, w których istnieją rozbieżności. W poniższym tekście przedstawimy rozmaite porady, które pomogą Tobie z sukcesem napisać pracę doktorską.

Najważniejszą rzeczą jest wybór odpowiedniej problematyki na doktorat. Bywa, że doktoranci szukają odpowiedniego tematu na swój doktorat nawet przez dwa lata. W wyborze odpowiedniego motywu przewodniego na pracę dyplomową pomóc może Twój promotor. On dysponuje gigantycznym dorobkiem naukowym, Z pewnością pomoże Tobie znaleźć najlepsze zagadnienie na Twój doktorat. 

Jeśli masz już zaakceptowany przez swojego promotora temat swojego doktoratu oraz jego spis treści, to czas przystąpić do dzieła. W tym momencie warto napisać o rzeczy bardzo ważnej, jaką jest Twoja mentalność. Aby odnieść sukces w  nauce, musisz być przede wszystkim realistą. Już teraz przygotuj się na wystąpienie rozmaitych problemów w działalności naukowej. Wszelkie trudności nie mogą Cię załamywać. Wręcz przeciwnie. Musisz mieć w sobie tę wiarę, że dzięki swojej systematycznej i zdyscyplinowanej pracy, przezwyciężysz wszelkie przeciwności. Jak pokazują różne badania, pragmatyzm zawsze sprawdza się lepiej aniżeli skrajny optymizm, czy też pesymizm.

 Podstawą sukcesu niemal zawsze jest dobre planowanie. Nie inaczej jest w działalności naukowej. Najlepiej rozpisz sobie plan działań naukowych. Możesz to zrobić na komputerze lub na papierze. W tym "dokumencie" rozpiszesz sobie swoje naukowe cele. Pamiętaj o tym, że muszą być one realistyczne oraz konkretne. Przykładowo jednym z nich może być napisanie pierwszego rozdziału pracy doktorskiej w rok. Twoje cele muszą być także umieszczone w danym czasie. 

Oprócz całościowego planu działań możesz sobie przygotować założenia dotyczące codziennej pracy. Mogą one polegać na tym, że swój doktorat będziesz pisać przez dwie godziny. Każdego dnia. Jeśli będziesz w ten sposób działać, to najprawdopodobniej będziesz mieć dużą ilość, wysokiej jakości treści. Kombinacja systematyki i dyscypliny przybliża Twoje naukowe działania do finalnego sukcesu.

To, co tworzysz, przedstawiaj co jakiś czas swojemu promotorowi. Dzięki takiemu działaniu będziesz mieć pewność, że treść Twojego doktoratu zmierza we właściwą stronę. Wytyczne od osoby, która Ciebie promuje, powinny stanowić drogowskaz dla Twojej naukowej działalności. Im częściej się konsultujesz z promotorem, tym lepiej. 

Poza tym warto zwrócić uwagę na ważne detale. Do nich zaliczyć można Twoje miejsce pracy. Chodzi tu o to, że komputer, z którego korzystasz, powinien być w pełni sprawny oraz zabezpieczony przed wirusami. Fotel, na którym siedzisz, musi być wygodny, a porządek na biurku musi być idealny. Ciężko jest osiągnąć sukces w nauce, jeśli pracujesz w bałaganie, komputer, na którym działasz, jest powolny, a fotel uszkadza Twój kręgosłup. Warto również zainwestować w specjalne podkładki, dzięki którym łatwiej będzie Tobie korzystać z książek. 

 

Pisanie prac doktorskich, a dalsza kariera.

Pisanie prac doktorskich jest dla studentów na pewno sporym balastem, ale również wyzwaniem. Obronienie doktoratu jest na pewno źródłem olbrzymiego prestiżu. Dobrze napisany doktorat zwiększa możliwości na rozwój Twojej naukowej kariery. Z drugiej strony dla pracodawców najważniejsze są praktyczne umiejętności. Na pewno docenią oni stworzony przez Ciebie doktorat, jeśli będzie on powiązany z praktyką.