Prace doktorskie są z pewnością dla studentów olbrzymim wyzwaniem intelektualnym. Jest to dla nich często jak wybranie się swoim umysłem na prawdziwy, naukowy ocean. W tym tekście postaramy się przedstawić Tobie wiele przydatnych porad, które pomogą Tobie w stworzeniu wysokiej jakości pracy doktorskiej. Całość tego artykułu wzbogacimy ciekawymi cytatami, które może będą dla Ciebie przydatne w toku Twojej naukowej kariery.
Od doktoratów wymaga się poruszania problematyk wyjątkowo ambitnych, takich, które nie zostały jeszcze wyeksploatowane przez innych naukowców. Wybierając swoje zagadnienie na pracę doktorską, musisz o tym pamiętać. Poza tym musisz wziąć również pod uwagę możliwość przebadania wybranego przez Ciebie tematu. Wybierając swoje zagadnienie na doktorat, musisz mieć po prostu pewność, że będziesz mieć dostęp do informacji. Bez danych nie uda się Tobie stworzyć serca doktoratu, czyli części badawczej. W doborze odpowiedniego tematu na Twoją pracę doktorską pomóc może naturalnie Twój promotor. On na pewno ma olbrzymią wiedzę dotyczącą działalności naukowej i będzie wiedział, które zagadnienia są naprawdę atrakcyjne pod względem naukowym, a które natomiast nie.
Każde działanie jest bardziej efektywne, jeśli jest dobrze zaplanowane. Jak mawiał kiedyś Abraham Lincoln „gdybym miał osiem godzin na ścięcie drzewa, spędziłbym sześć na ostrzeniu siekiery". Podobnie jest w przypadku Twojej pracy doktorskiej. Rozplanuj sobie, które elementy jak długo będziesz tworzyć. Szczególny nacisk połóż na część badawczą, ponieważ to ona jest w Twoim doktoracie tak naprawdę częścią najważniejszą. Pamiętaj, aby cele, jakie przed sobą stawiasz, były realne, mierzalne i umieszczone w konkretnych ramach czasowych. Nie bez powodu Henry Ford mawiał kiedyś, że „nic nie jest szczególnie trudne, jeśli podzielisz to na małe zadania”.
Mając już jasno ustalone co i w jakim czasie chcesz wykonać, czas rozpoczynać swoją działalność naukową. Warto w tym momencie napisać, jakie powinno być Twoje nastawienie psychiczne, abyś z sukcesem napisał swój doktorat. Generalnie najbardziej przyda się Tobie połączenie realizmu z systematyką. Najlepsi naukowcy to właśnie osoby, które cechują się wysoko rozwiniętą samodyscypliną. Z drugiej strony dzięki realizmowi będziesz przygotowany na różne trudności, które w procesie tworzenia pracy doktorskiej na pewno będą mogły wystąpić.
Systematyka jest rzeczą kluczową w działalności naukowej. Staraj się więc pisać swój doktorat codziennie przez parę godzin dziennie. Jak pisał kiedyś starożytny filozof Zenon z Elei „człowiek podbija świat, pokonując samego siebie”. Nie inaczej jest w przypadku działalności naukowej. Dzięki systematycznej, codziennej aktywności naukowej będziesz tworzyć dużo materiału na swoją pracę doktorską.
Poza tym, jako naukowiec musisz mieć wyrobiony w sobie nawyk regularnego czytania. Codzienna lektura jest prawdziwym aerobikiem dla umysłu. Jak pisał kiedyś Brian Tracy "godzina lektury dziennie przekłada się na jedną książkę tygodniowo - jedna książka tygodniowo daje 50 książek rocznie". Tego typu działanie jest wręcz konieczne, jeśli zamierzasz rozwijać siebie w szeroko pojętej działalności naukowej. Jak mawiał Mike Murdock "„sekret twojej przyszłości jest ukryty w twojej codziennej rutynie". Dzięki codziennemu czytaniu literatury naukowej będziesz mieć dużo źródeł inspiracji do swojego doktoratu. Proste, codzienne nawyki mogą mieć kolosalny wpływ na Twój rozwój intelektualny, a co za tym idzie na Twoją karierę. "Czytanie wszystkich dobrych książek, jest jak rozmowa z najlepszymi umysłami minionych stuleci", jak pisał Immanuel Kant.
W bibliografii swojego doktoratu staraj się zamieszczać przede wszystkim pozycje książkowe napisane przez Twojego promotora oraz Twojego recenzenta. W tym miejscu swojego doktoratu staraj się przede wszystkim zamieszczać pozycje książkowe nie starsze niż ostatnie 10 lat. Twoja praca doktorska powinna bazować na maksymalnie aktualnym stanie wiedzy. Pozycje starsze możesz dodać, oczywiście wtedy gdy są to absolutnie ponadczasowe klasyki.
Pisząc swój doktorat, czasami możesz natrafić na rozmaite trudności. Jeśli tak się stanie, to zawsze możesz skorzystać z profesjonalnej pomocy korepetytorów. Zajęcia z ekspertami pomóc mogą Tobie w opracowaniu konkretnych badań statystycznych, analizie finansowej, czy też w innych aspektach działalności naukowej. Z profesjonalnej pomocy matematycznej korzystał przykładowo Albert Einstein, który powierzał swoje obliczenia matematyczne matematykowi, który przewyższał go w zakresie wiedzy matematycznej. Zawsze lepiej korzystać z profesjonalnego wsparcia i rozwijać się naukowo, aniżeli tracić czas trwając w martwym punkcie. Jak mawiał kiedyś Isaac Newton "jeśli widziałem dalej niż inni, działo się tak dlatego, że stałem na ramionach gigantów”. Oczywiście do współpracy warto wybierać ludzi i firmy, które mają wieloletnie doświadczenie i liczne sukcesy.
Treści, jakie tworzysz na swój doktorat, muszą podlegać weryfikacji przez Twojego promotora. On musi ocenić, czy jakość Twojego tekstu stoi na wysokim poziomie, czy też nie. Poza tym Twój promotor musi widzieć, że Twoja praca doktorska powstaje w sposób stopniowy. Jak pisał Publiusz Syrus "tam, gdzie jest jedność, zawsze jest zwycięstwo”. Ścisła współpraca z promotorem jest jednym z czynników, który wpływa na sukces Twojego doktoratu. Możliwe, że osoba, która Ciebie promuje będzie również w stanie doradzić Tobie jakieś dodatkowe elementy, które warto dodać do Twojego tekstu.
Prace doktorskie są na pewno bardzo zaawansowanymi i wymagającymi tekstami naukowymi. Swój doktorat staraj się traktować jako prawdziwą, intelektualną przygodę, która pozwoli Tobie zaistnieć w świecie szeroko pojętej nauki. Tego typu tekst powinien dotyczyć rzeczy awangardowej, dotychczas słabo przebadanej przez innych badaczy. Z drugiej strony "nauka robi się naprawdę interesująca dopiero tam, gdzie się kończy", jak mawiał słynny niemiecki chemik Justus von Liebig. Doktorat może być Twoim preludium do wymarzonej kariery w szeroko pojętej działalności naukowej.
Napisanie nawet świetnego doktoratu nie powinno wieńczyć Twojej edukacji. Wręcz przeciwnie. "Edukacja jest droższa niż złoto" jak mówi arabskie przysłowie. Wciąż musisz czytać specjalistyczną literaturę i uczyć się języków obcych, abyś mógł, skutecznie rozwijać swoją naukową karierę. Praca doktorska powinna być dla Ciebie po prostu przystankiem w Twoim intelektualnym rozwoju, a nie ostatecznym końcem procesu Twojej edukacji. Żyjemy w takich czasach, w których ten, kto stoi w miejscu, realnie się cofa, ponieważ cały świat idzie coraz bardziej do przodu. Jak pisał Nicollo Machiavelli "ktokolwiek pragnie ciągłego rozwoju, musi zmieniać postępowanie zgodnie z czasami".