Na pewno pisanie prac magisterskich i licencjackich z Historii jest dla wielu studentów prawdziwą przygodą, ponieważ piszą oni o zagadnieniach, które ich pasjonują. Niniejszy artykuł jest zbiorem wskazówek, które przybliżą Ciebie do naukowego sukcesu. Poza tym zawarto tutaj cały szereg ciekawych tematów na prace dyplomowe z zakresu Historii.
Kluczową rzeczą w każdej działalności naukowej jest na pewno wybór odpowiedniej problematyki. W przypadku takiego kierunku, jak Historia musi być ona dla Ciebie pasjonująca. Wybór nudnego tematu może sprawić, że Twoja praca dyplomowa będzie dla Ciebie źródłem ciągłej frustracji. Tak czy inaczej, poniżej prezentujemy całą plejadę rozmaitych, pasjonujących tematów z zakresu Historii.
Analiza militarnych zwycięstw Aleksandra Wielkiego. |
Plan podbicia całej Europy przez Józefa Stalina |
Zachowanie Szwajcarii podczas II wojny światowej. |
Rola KGB w historii Rosji i świata. |
Osiągnięcia polityczne i gospodarcze Margaret Thatcher. |
Wielki głód, jako jedna z wielu zbrodni komunizmu. |
Analiza działań terrorystycznych, jako środka walki o niepodległość danych narodów. |
Sukcesy i porażki Jan II Kazimierza. |
Przyczyny załamania się Imperium Osmańskiego |
Studium militarnych osiągnięć Juliusza Cezara. |
Wojny pomiędzy Chinami a Rosją. |
Analiza celów państwa nazistowskiego w Europie w XX wieku. |
Działalność wojskowa Jana III Sobieskiego. |
Wojny turecko-rumuńskie w XXI wieku. |
Przyczyny militarnych sukcesów Napoleona Bonaparte. |
Konsekwencje Rewolucji Październikowej 1917 dla świata. |
Przyczyny dojścia Hitlera do władzy w Niemczech. |
Rola wywiadu niemieckiego w finansowaniu Lenina. |
Bitwa o Monte Cassino - jej przebieg i historyczne konsekwencje. |
Studium bitwy pod Grunwaldem w roku 1410. |
Analiza sowieckiej akcji dezinformacyjnej „Trust” 1921-1927 |
Powstanie i upadek ludu Fenicjan. |
Jak Rosja skolonizowała Syberię - analiza. |
W ostatecznym rozrachunku to właśnie Twój promotor musi zatwierdzić problematykę Twojej pracy dyplomowej wraz z jej spisem treści. Część promotorów ma swoje własne, gotowe listy tematów, jakie można u nich pisać. Jeśli zaproponuje on Tobie jakiś temat na swoją pracę dyplomową z Historii, to zawsze możesz go rozważyć. Tak czy inaczej, jeśli osoba, która Ciebie promuje, akceptuje Twojej zagadnienie oraz plan Twojej pracy dyplomowej, to czas rozpocząć swoją działalność naukową.
Działalność naukowa nie może przebiegać w sposób chaotyczny. Wręcz przeciwnie. Najlepiej podzielić ją na etapy. Świetnie przysłuży się tutaj model PDCA. Składa się on z czterech etapów. Kolejno jest to: planowanie (plan), robienie (do), recenzowanie (check) oraz dostosowanie (act). Poniżej omówimy każdą z tych faz pisania prac magisterskich i licencjackich z Historii. Oczywiście napiszemy tutaj, co w danym etapie robić, aby osiągać jak najlepsze rezultaty.
Pierwszym etapem działalności naukowej jest planowanie. Jak mawiał Henry Ford „bardziej niż cokolwiek innego – przygotowanie się jest sekretem sukcesu”, a szachistów uczy się, że „lepszy słaby plan niż żaden". Podziel więc spis treści swojej pracy dyplomowej na części i ustal sobie, co i w jakim czasie będziesz tworzyć. Przykładowo jednym z celów Twojej pracy dyplomowej może być napisanie rozdziału badawczego, który będzie miał 50 stron. Rozdział ten ma być pisany przez 5 miesięcy. Twoje zamierzenia muszą być przede wszystkim umieszczone w danym czasie oraz mierzalne. Poza tym muszą być one przede wszystkim realne.
Kolejny dział, czyli robienie (do) to nic innego, tylko tworzenie treści Twojej pracy dyplomowej. Tutaj po prostu realizujesz uprzednio przygotowany plan. Warto w tym momencie napisać, jaka powinna być Twoja mentalność, aby móc odnosić sukcesy w szeroko pojętej nauce. Odpowiedź jest prosta: musisz być realistą, który działa w sposób systematyczny. Jeśli będziesz pesymistą, to od razu się poddasz. Z drugiej strony, skrajny optymizm spowoduje, że nie będziesz przygotowany na trudności, które na pewno w działalności naukowej wystąpią. Musisz być owszem realistą, który ma jednak w sobie historyczną pasję. „Jedynym sposobem na prawdziwą satysfakcję z pracy jest robienie tego, w czego wielkość się wierzy". Praca dyplomowa z Historii będzie dla Ciebie łatwiejsza w tworzeniu, jeśli połączysz pasję z samodyscypliną.
Działalność naukowa wymaga od Ciebie przede wszystkim systematyki. Nie da się bez niej tworzyć dużej ilości, wartościowego materiału. Pisz więc tekst swojej pracy licencjackiej lub magisterskiej z Historii, przez dwie, trzy godziny dziennie. Najlepiej każdego dnia. Tego typu działanie, na pewno zaowocuje dużą ilością treści na Twoją pracę dyplomową z Historii. „Cierpliwość, wytrwałość i pot tworzą niepokonaną kombinację sukcesu”, jak twierdził niegdyś Napoleon Bonaparte. Nie inaczej jest w przypadku działalności naukowej.
Tutaj dochodzimy, do kolejnego etapu działalności naukowej, czyli do recenzowania. Nie ma chyba lepszej osoby do tego zadania, jak właśnie Twój promotor. On ma bardzo bogatą wiedzę historyczną i na pewno zna się na działalności naukowej. Z pewnością powie on Tobie, jakie elementy Twojej pracy dyplomowej są dobre, a które wymagają szybkiej korekty. Staraj się często konsultować ze swoim promotorem, ponieważ jego porady na pewno przybliżają Ciebie do naukowego sukcesu.
Tutaj dochodzimy do ostatniego etapu działalności naukowej, czyli do dostosowania (act). Na tym etapie po prostu dokonujesz wskazówki treści swojej pracy dyplomowej z Historii, w oparciu o wytyczne przedstawione przez Twojego promotora. Po tym etapie kończysz swój pierwszy cykl działalności naukowej i rozpoczynasz kolejny etap. W nim znowu planujesz, robisz, sprawdzasz i dostosowujesz. Działasz w ten sposób, aż do ostatecznego sukcesu naukowego. Schemat kolejnych cykli działalności naukowej widać na poniższym schemacie. Napis solved w przypadku pisania pracy dyplomowej, oznacza po prostu Twój sukces naukowy.
Tworzenie tekstu pracy dyplomowej z Historii będzie wymagało od Ciebie wielogodzinnego siedzenia przed komputerem. Warto więc zaopatrzyć się w fotel, który jest ergonomiczny i gwarantuje zdrowy kręgosłup. We współczesnej działalności gospodarczej bardzo ważny jest komputer. Zadbaj więc, o to by był on sprawny i podłączony do szybkiego Internetu. Poza tym zaopatrz go w program antywirusowy, aby nie utracić swoich naukowych osiągnięć. Zaopatrz się również w specjalne podkładki pod książki, dzięki którym będziesz mógł analizować książki naukowe w pionie. Ergonomia miejsca pracy jest bardzo ważna, ponieważ ona wpływa na Twoją efektywność naukową. Każda praca licencjacka lub praca magisterska będzie dla Ciebie łatwiejsza, jeśli będziesz ją tworzyć w komfortowych warunkach.
Zwróć również uwagę na swoją bibliografię. Zamieść w niej pozycje napisane przez Twojego promotora oraz recenzenta. Dzięki takiemu działaniu oddajesz swego rodzaju hołd dla ich naukowej twórczości. Dzięki takiemu gestowi możesz zyskać dużo sympatii, co w przypadku Twojej naukowej działalności może mieć olbrzymie znaczenie. Wiadomo, że w przypadku nauk humanistycznych ocena działalności naukowej jest często subiektywna.
Na pewno pisanie prac magisterskich i licencjackich z Historii jest dla wielu studentów olbrzymim wyzwaniem. Jeśli będziesz mieć w sobie nie tylko pasję, ale również samodyscyplinę oraz determinację to na pewno dostaniesz sukces. Twoja praca dyplomowa z Historii może być dla Ciebie świetnym wstępem do kariery profesjonalnego historyka. Oczywiście Twoje studia nie definiują Twojej przyszłej ścieżki zawodowej, ponieważ w obecnych czasach można dowolnie szlifować swoje kwalifikacje.