Pisanie prac magisterskich z Prawa wymaga od studentów całkowitej dedykacji. W tym tekście przedstawimy cały szereg porad dotyczących tworzenia prac dyplomowych na tym kierunku. Poza tym zaproponujemy również ciekawe motywy przewodnie, które mogą się nadać na Twoją pracę magisterską z zakresu Prawa.
Problematyka pracy dyplomowej jest na pewno kluczową kwestią w działalności naukowej. Najlepiej wybrać taki temat na swoją pracę magisterską, który będzie Ciebie nie tylko fascynował, ale dawał Tobie również Ciekawe możliwości rozwoju zawodowego. Jeśli znajdziesz takie zagadnienie, to na pewno łatwiej będzie się Tobie motywować do wytężonego wysiłku intelektualnego. Poniżej prezentujemy wiele, przykładowych motywów przewodnich na prace dyplomowe z zakresu Prawa.
Różne przykłady dualizmów prawnych w polskim prawie. |
Rola klauzul generalnych w polskim prawodawstwie. |
Ochrona dóbr osobistych w prawie polskim. |
Klauzule zabronione w polskim prawie. |
Różnice w prawie rzeczowym polskim i niemieckim. |
Odpowiedzialność prawna menedżera. |
Zasiedzenie jako sposób uzyskania własności nad nieruchomością. |
Specyfiki umowy o dzieło w polskim prawie. |
Ochrona prawna najemcy w galerii handlowej. |
Status ajenta w polskim prawie. |
Polskie prawo wobec błędów w sztuce lekarskiej. |
Ochrona prawna własności intelektualnej. |
Konsekwencje prawne rozdzielności majątkowej pomiędzy małżonkami. |
Zawód radcy prawnego w polskim systemie prawnym. |
Konsekwencje prawne rozwodów bez orzekania o winę. |
Rodzaje praw własności przemysłowej. |
Upadłość konsumencka w polskim prawie. |
Konsekwencje prawne Traktatu Lizbońskiego dla Polski. |
Polskie prawo wobec piramid finansowych. |
Ochrona przed mobbingiem w polskim prawie. |
W doborze najlepszego tematu zawsze może pomóc Tobie promotor. On ma bardzo bogatą wiedzę o działalności naukowej, no i naturalnie zna się na prawie. Na pewno będzie on w stanie pomóc Tobie w zdefiniowaniu najlepszej dla Ciebie problematyki. Jeśli osoba, która Ciebie promuje, zaakceptuje temat Twojej pracy magisterskiej z Prawa, wraz z jej spisem treści, to czas rozpocząć tworzenie kolejnych elementów swojego naukowego tekstu.
Działalność naukowa z pewnością jest swego rodzaju procesem, w którym można wyróżnić poszczególne etapy. Warto tutaj zastosować model PDCA. Dzieli on działalność naukową na cykle. Na dany cykl badawczy składają się następujące etapy: planowanie (plan), robienie (do), sprawdzanie (check), a na końcu poprawianie (act). Tego typu model na pewno z powodzeniem można zastosować nie tylko w biznesie, ale również w nauce. Poniższy schemat prezentuje pojedynczy cykl działalności naukowej, w przypadku tworzenia pracy magisterskiej z zakresu Prawa. W całym procesie działalności naukowej będziesz przerabiała najprawdopodobniej nie jeden, a kilka cyki, aż osiągniesz finalny sukces.
Pierwszym etapem tworzenia pracy magisterskiej z Prawa jest przede wszystkim planowanie. Swój plan działalności naukowej musisz rozpocząć od podzielenia spisu treści swojej pracy dyplomowej na części. Następnie określ, jakie elementy, jak długo będziesz wykonywać. Cele, jakie przed sobą stawiasz, (podobnie, jak to jest w biznesie), muszą być przede wszystkim mierzalne, oraz realne do osiągnięcia. Poza tym muszą być one umieszczone w danym przedziale czasowym. Przykładowo Twoim celem może być napisanie rozdziału badawczego na 60 stron, w czasie 7 miesięcy. Planowanie jest rzeczą kluczową, zaczynając od biznesu, aż po szachy i naukę.
Kolejnym etapem pisania pracy magisterskiej z Prawa jest "robienie" (do). Chodzi tutaj o tworzenie swojej pracy dyplomowej w oparciu o uprzednio przygotowany plan. W tym momencie warto poruszyć kwestię mentalności podczas pisania pracy magisterskiej z Prawa. Aby napisać swoją pracę dyplomową na wysokim poziomie, musisz przede wszystkim być osobą, która jest pragmatyczna i działa w sposób systematyczny. Innymi słowy, musisz być po prostu realistą. Zbytni optymizm, wbrew pozorom może nie przełożyć się na osiągnięcia naukowe. Osoba o takim nastawieniu zniechęci się, gdy wystąpią pierwsze problemy. Skrajny pesymizm od razu pozbawi Ciebie chęci do działania. To właśnie realizm połączony z systematycznym działaniem najlepiej się sprawdza podczas pisania pracy dyplomowej z Prawa.
Tutaj dochodzimy do kolejnej, bardzo ważnej rzeczy, a mianowicie do systematyki. Postaraj się tworzyć swoją pracę dyplomową przez parę godzin dziennie. Najlepiej niech będą to dwie lub trzy godziny. Tego typu systematyczne działanie powinno zaowocować dużą ilością materiału. Warto również cały czas dbać o właściwy pozom motywacji. Tak czy inaczej, "cierpliwość, wytrwałość i pot tworzą niepokonaną kombinację sukcesu", jak to mawiał Napoleon Bonaparte.
Przygotowane przez Ciebie treści muszą podlegać weryfikacji. Zostanie ona wykonana w kolejnym etapie działalności naukowej w modelu PDCA, o nazwie "ocenianie". Na pewno najlepszym recenzentem Twoich naukowych działań będzie po prostu Twój promotor. On ma bardzo bogatą wiedzę prawniczą oraz z pewnością zna się na szeroko pojętej działalności naukowej. Twój promotor na pewno ustali, które elementy Twoich treści stoją na odpowiednim poziomie, a które należy pilnie poprawić. Możesz mieć również więcej, zaufanych konsultantów, z którymi będziesz się naradzać, ale to właśnie osoba, która Ciebie promuje, musi być najważniejszym recenzentem Twoich naukowych poczynań. Innymi słowy, osoba, która Ciebie promuje, powinna być dla Ciebie wyrocznią, jeśli chodzi o wszelką działalność naukową. Wielu studentom pisanie prac magisterskich z Prawa nie wychodzi, ponieważ nie konsultują się oni regularnie z promotorami swoich prac. Ty nie popełniaj tego błędu. Im częściej się konsultujesz ze swoim promotorem, tym bardziej przybliżasz się do napisania świetnej pracy dyplomowej.
„Sukces to stały postęp w kierunku wyznaczonych, osobisty celów”.
Jim Rohn
Ostatnim etapem cyklu działalności naukowej jest po prostu poprawianie (act). Tutaj wdrażasz wszelkie poprawki, o których mówił Ci promotor. Ten etap kończy pierwszy cykl Twojej działalności naukowej. Po tym cyklu następuje z reguły drugi cykl działalności naukowy, który również opiera się na planowaniu, robieniu, ocenianiu i poprawianiu. W przypadku każdego, kolejnego cyklu działalność naukowa wychodzi Tobie coraz lepiej, ponieważ poprawiasz wszystkie swoje mankamenty i wyciągasz odpowiednie wnioski ze swoich błędów. "Praktyka jest nauczycielem wszystkiego", jak to mawiał Juliusz Cezar. Każdy kolejny cykl działalności naukowej, powinien być dla Ciebie zarówno krótszy, jak i łatwiejszy. Cykle działalności naukowej prowadzisz tak długo, aż stworzysz wysokiej jakości pracę magisterską z Prawa. Następowanie po sobie kolejnych cykli działalności naukowej przedstawiono na poniższym schemacie. Sukces jest tutaj przedstawiony, poprzez napis Solved! W przypadku pracy dyplomowej z Prawa będzie to naturalnie sukces naukowy.
Pisanie pracy magisterskiej z Prawa na pewno nie będzie dla Ciebie miłym doświadczeniem, jeśli będziesz pracować w nieergonomicznych warunkach pracy. Postaraj się więc o wygodny fotel oraz sprawny komputer. Ten drugi postaraj się zaopatrzyć w dwa monitory, drukarkę oraz program antywirusowy. Warto również mieć szybki Internet, dzięki któremu łatwiej będziesz mógł analizować rozmaite bazy danych. Warto zainwestować także w podkładki, które pozwalałby Tobie czytanie książek w pionie. Ergonomia miejsca pracy jest bardzo ważna, ponieważ to ona wpływa na efektywność Twojej działalności naukowej. Im wygodniejsze jest Twojej miejsce pracy, tym większa powinna być Twoja naukowa wydajność.
"Korzyść powinien czerpać ten, kto ponosi ryzyko".
Prawo rzymskie
Bibliografia jest ważną częścią Twojej pracy magisterskiej z Prawa. Pokazuje ona, kogo uważasz za autorytet naukowy. Warto więc umieścić tam pozycje naukowe napisane przez Twojego promotora oraz recenzenta Twojej pracy dyplomowej. Można powiedzieć, że jest to swego rodzaju ukłon w stronę ich naukowej działalności. Prawo, szczególnie w Polsce dynamicznie się zmienia. Staraj się więc bazować na pozycjach, które są najnowsze. Warto przyjąć taką zasadę, że w swojej pracy naukowej będziesz bazować na pozycjach nie starszych niż ostatnie 10 lat. Dzięki temu masz pewność, że działasz na aktualnym stanie wiedzy oraz bazujesz na bieżącym stanie prawnym.
Na pewno pisanie prac magisterskich na kierunku Prawo jest dla studentów sporym wyzwaniem. Napisanie takich prac wymaga od nich zapoznanie się z wieloma tekstami prawniczymi, które są napisane w nieprzystępnym, prawniczym języku. Tworzenie pracy dyplomowej z Prawa będzie dla Ciebie o wiele łatwiejsze, jeśli połączysz swoją prawniczą pasję, wraz z pragmatycznym podejściem i odpowiednią systematyką. Z pewności praca magisterska z Prawa może być dla Ciebie okazją do zdobycia cennej wiedzy, która zaprocentuje w przyszłości. Poza tym dzięki tworzeniu takiego naukowego tekstu będziesz mógł wyrobić sobie rozmaite, cenne nawyki, które mogą mieć pozytywny wpływ na kształt Twojej kariery.